4656959231-thinkstock-karin-agrisi-kabizlik-mkl

PSİKOLOJİK VE DUYGUSAL DURUM İLE KABIZLIK İLİŞKİSİ

Kabızlık veya konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yetersiz olması (haftada 3 kez veya daha az sayıda) veya bağırsak hareketlerinin %25’inden çoğunda görülen dışkılama güçlüğüdür. Kabızlığa neden olan fizyolojik ve çevresel nedenlerin yanında, psikoljik nedenler de bu sorunun çözülememesi ve kronikleşmesine neden olan etmenlerdir. Genel olarak bakıldığında, kabızlığın fizyolojik nedenleri dikkate alınarak çeşitli tedavi yaklaşımları uygulanır. Hastayı ilk olarak bir gastroenterolog görür, gerekli tetkikler yapılır ve medikal tedavi uygulanır. Daha sonra bir diyetisyen kontrolünde kabızlık için olmazsa olmaz olan diyet tedavisi uygulanır ve hasta takibe alınır. Gerekli koşullarda bitkisel tedaviden de yararlanılarak hasta tedavi edilir.

Tedavide, kabızlık yapan besinler, kabızlığa iyi gelen ilaçlar, kabızlığa iyi gelen çaylar hakkında kişiye iyi bir eğitim verilmesi ve kişinin programa uyması ile bu sorun çözülür. Çünkü tıbbi olarak herhangi ciddi bir problem yoksa (kolon kanseri vb.), hekimin tedavisinin yanısıra, günde 30 g lif ve 2 lt su tüketmek kabızlık için en etkili yöntemdir.

Ancak çoğu zaman kişi, en uygun medikal tedavi ve diyet tedavisini almasına karşın, kabızlık problemi çözülemeyebilir. İşte tam da bu noktada üzerinde durulması gereken önemli bir diğer nokta, kabızlığa neden olan, altta yatan psikolojik durum ne olabilir sorusudur. Hastalığın psikolojik boyutu da değerlendirilerek, diğer tedavi yöntemleriyle birlikte devam ettirilmelidir. Çünkü kabızlı; yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Tüm gün, bütün sohbetlerinde kabızlık problemini konuşan insanlar vardır. Tüm gün bir problemi konuşmak, sık sık problemden bahsetmek de soruna odaklanmaktır. Soruna odaklanmak da, kabızlığa çözüm olmaz. Aksine sorunu daha çok büyütür, çünkü odaklanılan şey her ne olursa olur, beslenir ve büyür.

Şimdi kabızlığa bambaşka bir çerçeveden bakalım. Zihindeki hangi duygu ve düşünceler bedende kabızlık olarak kendini gösterir? Beslenme tedavisi ve medikal tedavinin yanında bir de kabızlık yapan duygu ve düşünceleri değiştirmeyi deneyelim. Kendini bedende kabızlık olarak gösteren duygu ve düşünceleri özetleyecek olursak;

  1. Kişinin kendisini çok sınırlı görmesi kabızlık sebebi olabilir. Yani kişinin; “işte ben bu kadarım, daha fazlası elimden gelmez” gibi düşüncelerini net bir şekilde değiştirmesi gerekir.
  2. Birşeyi bırakırsam yerine yenisini koyamam düşüncesi de kabızlık sebebi olabilir. Yani kişiyi mutsuz ettiği halde işinden, parasından, eşyasından vazgeçememesi kabızlığa yol açabilir.
  3. Özellikle geçmişte yaşamak, geçmişten ayrılamamak.
  4. Kişinin kendisine artık zarar veren, ona iyi gelmeyen birisni hayatından çıkarma cesaretini gösterememesi
  5. Yeni bir şey denemekten, hayatına yeni bir şey girmesinden korkmak kabızlıkta altta yatan sebeplerden birkaçıdır.

Bir süre kendinizle başbaşa kalın, kendinizi dinleyin. Zihninizde böyle duygu ve düşünceler var mı diye kendinizi sorgulayın. Eğer bu tip inançların olduğuna kanaar getimişseniz iş başına geçin. Evinizde yıllardır birikmiş ve işe yaramayan eşya varsa dağıtın veya atın. Bitmiş ilişkileri içinizde tutmayın, kalbinizden atın. Size katkısı olmayan, aksine size kötü geldiğini düşündüğünüz ilişkilerinizi sonlandırın. Geçmişle vedalaşın ve yüzünüzü her zaman geleceğe çevirin. Anı yaşayın. İçinde bulunduğunuz andan zevk alın. Zihniniz ve yüreğinizi özgürleştirirseniz bedeniniz de özgürleşecektir.

Siz zihninizdeki işe yaramayan duygu ve düşüncelerin gitmesine izin verirseniz, size hiçbir fayda sağlamayan eşya ve kişilerden kurtulursanız, bedeniniz de buna uyum sağlayarak, içinde işine yaramayan herşeyi dışarı bırakacaktır. Çünkü birşeyin yenisinin gelmesi için eskisinin gitmesine izin vermek gerekir. İşinize yaramayan, omuzlarınızda yük olduğunu düşündüğünüz herşeyi bırakın gitsin..

Yorumunuz bizim için değerlidir.