ornek-sahur-ve-iftar-menuleri-8496002_x_3055_o

RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME VE ORUÇ

Ramazan ayı, toplumumuzun kutsal saydığı, önemsediği ve buna bağlı olarak sofralara daha çok özen gösterdiği ve yemek çeşidinin oldukça bol olduğu bir aydır. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi, havanın sıcak olması ve iftar-sahur vakitlerinin yeterince uzun olması sebebiyle bu yıl ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yapılan öneriler diğer yıllara göre biraz daha farklı olacaktır.

 

Dikkat çekilmesi gereken ilk ve en önemli konu ramazanda oluşabilecek su kaybıdır. Uzun ramazan günlerinde vücudun sıvı ihtiyacını ve mineral kaybını karşılamak için iftar ve sahur vakitlerinde bol su içmeye özen gösterilmelidir. Kaybolan elektrolit dengesini sağlamak için ayran tüketimi arttırılabilir ve daha fazla sebze-meyve tüketilebilir. İftara çorbayla başlanılıp, iftar sofralarında mutlaka pişmiş ve çiğ sebzelere yer verilmelidir.

 

Toplumsal yapımızda ramazan ayında dini açıdan yapılması gereken bir görevi yerine getirmek için oruç tutulur ve buna bağlı olarak bireylerin günlük yaşantıları ve beslenme alışkanlıklarında önemli değişiklikler olur. Ramazan ayında oruç tutan bireyler, diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidirler. İlk olarak öğün sayısı en az 3 olmak üzere mümkünse 4-5 öğünü bulacak şekilde ayarlanmalıdır. Her öğünde 4 besin grubundan (süt-yoğurt grubu, et-tavuk-balık grubu, sebze-meyve grubu, tahıl grubu) tüketmeye özen gösterilmelidir. İftarda kesinlikle birdenbire ve hızlıca yemek yenmemelidir. Besinleri çiğneme zamanı arttırılmalıdır. İftarda ağır, yağlı,soslu ve kızartma gibi yemeklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

Ramazan ayındaki beslenme değişikliğine bağlı olarak görülen kabızlığı  önlemek için iftarda veya iftardan 1-2 saat sonra meyve-sebze tüketilebilir. Günün uzun olmasını avantaj bilerek iftardan 2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş yapılarak sindirime yardımcı olunabilir. Aç kalınarak zayıflanamayacağı unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak mutlaka sahura kalkılmalıdır.

 

Yemekle birlikte veya yemek sonrasında sindirime yardımcı olan rezene, anason veya yeşil çay içilebilir. Zencefil, zerdeçal, dereotu, kimyon gibi baharatlar tüketilebilir. Bu baharatların sindirime yardımcı olma etkileri bulunmaktadır.

 

Özellikle yüksek tansiyon, diyabet, böbrek hastaları, gebe-emzikliler ve düzenli ilaç kullanması gereken kişilerin oruç tutmaları sakıncalıdır. Bu kişilerin oruç tutmalarına bağlı olarak ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

 

Yorumunuz bizim için değerlidir.