Diet. Dieting concept. Healthy Food. Beautiful Young Woman choosing between Fruits and Sweets. Weight Loss

BESLENMEMİZE DİKKAT EDEREK REFLÜ ŞİKAYETLERİMİZİ AZALTABİLİRİZ !

 1. 1. Öğün sayısına dikkat edin. Mideyi çok fazla doldurup gerginlik ve basınç oluşturmamak için az az ve sık sık beslenin (6-8 öğün).
 2. Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin ve iyi çiğneyin; bir lokmayı en az 10 kere çiğneyin.
 3. Reflüde sıvı alımı çok önemlidir. Mideyi fazla şişirmemek için ana öğünlerde (kahvaltı, öğle, akşam) sıvı alımın kısıtlayın. Sıvı alımını ara öğünlere kaydırın. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta; günlük sıvı ihtiyacı her sağlıklı kişide olduğu gibi reflü hastalarında da 8-10 su bardağı kadardır. Dolayısıyla reflü hastaları da sıvı tüketimine özen göstermelidirler. Tek yapmaları gereken sıvıyı ara öğünlerde tüketmeliler ve yudum yudum azar azar içmeliler.
 4. Şişmanlık, reflü riskini arttırır. Reflüsü olan bireylerin uygun bir diyetle ideal kilolarına ulaşmaları önemlidir. Klinikte ideal ağırlığına gelen bireylerin reflü şikayetlerinde belirgin azalmalar olduğunu gözlemliyoruz.
 5. Çok sıcak ve çok soğuk besin tüketiminden uzak durun.
 6. Gece yemek yemek reflü şikayetlerini arttıran etmenlerden biridir. Yatmadan 2-2.5 saat önce yemek yemeye son verin.
 7. Kabız kalmayın. Kabızlıkla ıkınma sonucu karın içi basınç artar ve reflü şikayetlerinde artışa sebep olur.
 8. Reflüsü olan bireylerin pişirme yöntemlerine dikkat etmesi gerekir. Kızartma, kavurma yerine buğulama, haşlama ve fırında pişirme yöntemlerinden birini tercih edin.
 9. Un ve şekerden zengin besinler kana hızlı karışırlar, buna bağlı olarak insülin direnci ve rekatif hipoglisemi gelişebilir. Bu da reflü şikayetlerini tetikler. Dolayısıyla diyetteki şeker ve un tüketimi azaltılmalıdır.
 10. Yağ oranı yüksek olan besinler yemek borusunda sfinkter basıncı azaltır ve mide boşalmasını geciktirir. Dolayısıyla; yağda kızartmalar, kavurmalar, yağlı etler, mayonez ve soslar, kaymak ve krema gibi aşırı yağlı yiyecekler, açma, poğaça ve yağlı börekler, reflü şikayetlerini arttırır.
 11. Baklava, tulumba gibi tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlılarını tercih edin.
 12. Sigara ve alkolden uzak durun.
 13. Çikolata da reflü şikayetlerini arttırır. Yemek borusundaki kasları gevşeterek sfinkterde gevşemeye yol açar.
 14. Öğün miktarlarına dikkat edin. Bir öğünde aşırı miktarda yemek yememeye dikkat etmelisiniz. Öğünlerin porsiyon miktararını kısıtlayın.

Yorumunuz bizim için değerlidir.